Pričnemo 2. februarja 2023 ONline!
☞ AKTUALNI TERMINI VSEH Usposabljanj, na katera sprejemamo prijave
Usposabljanje za mediatorje v družinskih sporih je namenjeno vsem, ki se želite spoznati z mediacijo in pridobiti osnovne mediacijske veščine s poudarkom na spoznavanju specifike reševanja sporov in konfliktov, ki nastajajo med ožjimi in daljnimi družinskimi člani in osebami povezanimi z družino (tudi institucije).
Usposabljanje poteka v obliki 5-dnevne delavnice v skupnem obsegu 40 ur. Izobraževanje temelji na transformativnem mediacijskem pristopu,
kjer poudarek ni le na iskanju poravnave ali hitre rešitve, ampak predvsem na celostni razrešitvi spora – pomagati udeležencem, da se bolj zavedajo svojih interesov, svojih želja in možnosti, ki jih imajo.
Konflikti pogosto vplivajo na našo sposobnost za produktivno interakcijo z drugimi. Težji konflikti tako pogosto privedejo do občutkov osebne nemoči, kot globokega nezaupanja in jeze do drugih. Transformativna mediacija nam ponuja strategije, s pomočjo katerih lahko spreminjamo ta negativna soočanja s konflikti v produktivnejšo in konstruktivnejšo interakcijo.
Več o mediaciji: Online knjižica Mediacija-pomoč pri reševanju konfliktov
O usposabljanju za mediatorje v družinskih sporih
Na Usposabljanje se boste spoznali z osnovami mediacije in usvojili osnovne mediacijske tehnike, s katerimi boste nadgradili svoje komunikacijske veščine, se spoznali s psihologijo medosebnih odnosov in obogatili svoje socialne in čustvene veščine. Spoznali se boste s s specifiko družinskih odnosov in konfliktov, ki nastajajo znotraj ožjih in širših članov družine ter tudi institucij, ki pogostopajo nastopajo znotraj teh (CSD-ji, šole, domovi za ostarele, ...) Usposabljanje je priložnost, da se naučite uporabljati medicijska znanja v partnerskih, družinskih pa tudi delovnih sferah, saj se predstavljene tehnike prenašajo na vse ravni komunikacije in v vseh odnosih in prispevajo k oblikovanju in ohranjanju dobrih medosebnih odnosov.
Komu je namenjeno
V usposabljanje se lahko vključi vsak, ki si želi spoznati mediacijo in se naučiti osnovnih mediacijskih tehnik in ima željo uporabljati mediacijske veščine v svojem delovnem okolju ali osebnem življenju. Usposabljanje pa je še posebej priporočljivo za vse, ki se tudi v svojem poklicnem življenju soočate z delom z družinami, zato lepo vabljeni socialni delavci, učitelji, zdravstveni delavci, pravniki, ...
Za vključitev v usposabljanje niso potrebna posebna predznanja.
Kaj boste pridobili
Na usposabljanju boste razvili temeljne mediacijske veščine in pridobili znanja za samostojno vodenje mediacije s poudarkom na spoznavanju posebnosti mediacije v družinskih sporih, predpisov s področja družinskih razmerij, mediacije na centrih za socialno delo in organizacije mediacije na sodiščih. Usposabljanje se zaključi s praktičnim in teoretičnim izpitom, po zaključenem usposabljanju pa prejmete tudi potrdilo o udeležbi na usposabljanju. Usposabljanje omogoča samostojno delo kot mediator, uvrstitev na seznam mediatorjev v programih sodišč ter vpis kot zunanji izvajalec mediacije na seznam mediatorjev pri ministrstvu, pristojnem za družino.
Vsebina programa
1. dan
• Mediacija — splošno, vrste in pomen
- Temeljna načela mediacije
- Predpisi o mediaciji
- Temeljna načela mediacije
- Predpisi o mediaciji
- Faze mediacije
- Mediator
2. dan
• Razlike med sodno poravnavo in mediacijo
• Konflikt
• Čustva
• Razvoj osebnosti (prikaz skozi metodo transakcijske analize)
• Uvodni sestanek, uvodni nagovor mediatorja in uvodne izjave strank
3. dan
• Uvod v tehnike
- Aktivno poslušanje
- Postavljanje pravih vprašanj
- Ravnovesje moči
- Tehnike mediatorja za obvladovanje močnih čustev
- Ločeni sestanek
- Testiranje realnosti
- Reframing
- Pogajanja
- Pisanje sporazuma
- Izhod iz slepe ulice, zaključek neuspešne mediacije
4. dan
• Etika
• Organizacija mediacije na sodišču
• Posebnosti mediacije v nekaterih vrstah sporov:
- Mediacija v družinskih sporih
- Mediacija v odškodninskih in zavarovalnih sporih
- Mediacija v gospodarskih sporih
5.dan
• Mediacija na centrih za socialno delo
• Posebnosti mediacije v družinskih sporih
• Predpisi s področja družinskih razmerij in mediacije v družinskih sporih
• Nasilje in zlorabe v družinskih odnosih; prepoved mediacije v primerih suma nasilja v družini
• Igre vlog in analiza
• Praktični in teoetični preizkus
Skladnost programa
Program je potrjen s strani Komisije za nadzor nad delom mediatorjev, obravnavo pritožb in presojo ustreznosti izobraževanj v skladu s Pravilnikom o izvajanju mediacije po Družinskem zakoniku.
Program je skladen z zahtevami Pravilnika o mediatorjih v programih sodišč in zadošča predpisanim kriterijem za uvrstitev na seznam mediatorjev v programih sodišč v skladu z zakonom o alternativnem reševanju sodnih sporov ter omogoča prijavo za vpis zunanjih izvajalcev mediacije na seznam mediatorjev pri ministrstvu, pristojnem za družino.
Oblike in metode dela
Usposabljanje poteka v obliki predavanj, delavnic, praktičnih vaj in iger vlog, analize primerov, dela z vprašalniki. Usposabljanje poteka v manjši skupini (do 12 udeležencev) in je zasnovano na individualiziranem pristopu dela s posameznim udeležencem.
Usposabljanje vodi
Usposabljanje vodi mag. Marko Iršič, predavatelj, mediator in trener mediatorjev, ustanovitelj Zavoda RAKMO in avtor številnih knjig in člankov s področja mediacije, obvladovanja konfliktov in komunikacije.
Kotizacija: 450,00 € z možnostjo plačila na 3 obroke po 150,00 € /mesečno
V kotizacijo so všteti tudi praktični in teoretični izpit, učno gradivo in potrdila o udeležbi.
Prijava zavezuje k udeležbi na celotnem usposabljanju. Prijave sprejemamo do zapolnitve prostih mest. V primeru premajhnega števila prijav, si pridržujemo pravico, da usposabljanje odpovemo oz. prestavimo datum izvedbe.
Za več informacij nas pokličite ali nam pišete in z veseljem vam bomo odgovorili na vsa vaša vprašanja!