Odzivanje na konflikt z opolnomočenjem in priznavanjem (2010); Robert A. Baruch Bush, Joseph P. Folger
CENA: 39,90 €
Knjiga Obljuba mediacije je temeljno delo transformativne prakse. Nastala je izpod rok očetov transformativne mediacije, profesorja Roberta Busha in dr. Josepha Folgerja in je prvotno izšla leta 1994 z originalnim naslovom The Promise of Mediation: Responding to Conflict Through Empowerment and Recognition. Slovenski prevod je pod okriljem Zavoda RAKMO izšel leta 2010 in predstavlja veliko pridobitev.
V tem pronicljivem delu avtorja predstavita alternativni teoretični okvir, ki omogoča globlje razumevanje konfliktov in mediacije - tisti, ki temelji na spoštovanju osebne moči in sočutju do drugih. Na podlagi lastnih izkušenj in širokega obsega raziskav, ponudita nov in uporaben pogled na to, kako se trenutno izvaja mediacija, kako bi jo lahko strukturirali, da bi dosegli več, in kako izboljšati postopek za prihodni razvoj mediacije.
Knjiga temelji na teoriji opolnomočenja in priznavanja. Opolnomočenje pomeni spodbujanje udeležencev, da opredelijo probleme in sami iščejo rešitve. Priznavanje pomeni spoznavanje potreb in interesov druge strani in boljše razumevanje perspektive druge strani.
V knjigi avtorja predstavita edinstven potencial mediacije pri odzivanju na konflikt. Nanaša se na priložnosti, ki jih konflikt ponuja za moralni razvoj in na moč mediacije, da ujame priložnosti, ki bodo ljudem pomagale odzivati se s sočutnostjo, ko bodo obravnavali težke in pogosto boleče spore. Prava vrednost mediacije je namreč v njeni sposobnosti spremeniti ne le situacijo, ampak transformirati konflikt, posameznike in odnos med njimi.
Vsebina:
* Prihodnost mediacije: zakaj gre in zakaj je to pomembno
* Občutljivi nasilnež
* Mediacija na razpotju
* Izgubljanje cilja: Osredotočanje na zadovoljstvo in poravnavo
* Transformativni pristop
* Spreminjanje ljudi, ne le situacij: Transformativni pogled na konflikt in mediacijo
* Opolnomočenje in priznavanje
* Proces transformativne mediacije
* Kako se v transformativni mediaciji izogniti pastem
* Širši kontekst mediacije
* Temeljne vrednote - Zkaj je transformacija pomembna?
* Poti in ovire pri uresničevanju transformativnega pristopa
Obljuba mediacije predstavlja konceptualni okvir transformativnemu pristopu in ga utemelji v znanstvenih delih avtorjev in mislecev na različnih področjih. Nakazuje premik paradigme k višji kulturi obvladovanja konfliktov in medosebnih odnosov, kjer je pomemben tako posameznik, kot tudi odnosi, v katerih živi. Opisuje pristop, ki pomaga udeležencem spoznati in izkoristiti možnosti za moralno rast ob prisotnosti konflikta.
Transformativna mediacija obljublja ne le doseganje sporazumov in poravnav, ampak tudi spremembo destruktivne interakcije v konstruktivno, spremembo nasprotovanja v sodelovanje, spremembno sovražnosti v naklonjenost, spremembo šibkosti v moč in spremembo osredotočenosti nase v upoštevanje drugega.
Teorija opolnomočenja in priznavanja je temeljni pristop transformativnega razumevanja reševanja konfliktov. Opolnomočenje pomeni spodbujanje udeležencev, da opredelijo probleme in sami iščejo rešitve. Priznavanje pomeni spoznavanje potreb in interesov druge strani in boljše razumevanje perspektive druge strani.
Prava vrednost mediacije je namreč v njeni sposobnosti spremeniti ne le situacijo, ampak transformirati konflikt, posameznike in odnos med njimi. Ta pogled predstavlja pravo podlago za vse tiste, ki si želijo s pomočjo mediacije dosegati poleg poravnave ali rešitve situacije tudi višjo kakovost odnosov in se s konflikti soočati na bolj konstruktiven način ter jih obravnavati kot priložnosti za osebno rast in za izboljšanje odnosa.
V knjigi avtorja predstavita edinstven potencial mediacije pri odzivanju na konflikt. Nanaša se na priložnosti, ki jih konflikt ponuja za moralni razvoj in na moč mediacije, da ujame priložnosti, ki bodo ljudem pomagale odzivati se s sočutnostjo, ko bodo obravnavali težke in pogosto boleče spore.